BİYOGRAFİ

OSMAN BOSTANCI KİMDİR ?

Osman Bostancı Osman Bostancı, İznik ilçesinin bereketli topraklarında doğmuş, bu topraklardan aldığı ilhamla hayatının ilk adımlarını atmıştır. Eğitim yolculuğuna Bursa Merkez Anadolu İmam-Hatip Lisesi'nde başlayan Bostancı, o dönemin önemli hocalarından, özellikle de İbrahim Altuntaş'tan aldığı tecvit, talim ve mahreç eğitimiyle ilahi kelamı daha derinden kavramıştır. Ayrıca, Sultanahmet Camii'nin manevi atmosferinde, hocalarından edindiği bilgilerle makam ve musiki dersleri almış, bu alanda da kendini geliştirmiştir.

Hafızlık eğitimine genç yaşta başlayan Osman Bostancı, Emir Sultan Camii Müezzini Hafız Recep Durmuş'un rehberliğinde bu kutsal görevi başarıyla tamamlamış ve hafızlık belgesini gururla almıştır. Bu süre zarfında, birçok yarışmada Ezan, Hutbe ve Kuran okuma dallarında birincilikler elde ederek adını duyurmuştur.

İlahiyat eğitimine devam ederken Arapça Musiki Yarışması'nda Türkiye Birinciliği gibi önemli başarılara imza atan Osman Bostancı, bu vesileyle ilk Umre'yi gerçekleştirme şansı bulmuştur. Üniversite yıllarında ise TRT ve Diyanet işbirliğiyle düzenlenen Kuran-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması'nda üçüncülük elde etmiş ve ödülünü Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan almıştır.


Akademik hayatında da parlak bir geçmişi bulunan Osman Bostancı, Kur'an'dan aldığı ilhamla dil öğrenmek için Londra'ya gitmiş ve SOAS Londra Üniversitesi'nde İslami İlimler alanında mastır yapmıştır. Şu anda Ege Üniversitesi Birgivi İlahiyat Fakültesi'nde Kur'an'ı Kerim ve Kıraat Alanı'nda Öğretim Görevlisi olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Evli ve bir çocuk babası olan Osman Bostancı, Arapça ve İngilizce dillerinde de yetkinliğe sahiptir, bu dillerde konferans ve videoları mevcuttur. Bir çok televizyon programlarına katılan Osman Bostancı, sosyal medyada aktif rol üstlenerek videolar hazırlamakta, Kur'an'ın anlamını ve güzelliğini daha geniş kitlelere ulaştırmayı hedeflemektedir. Hem akademik alanda hem de toplumun içinde yeni projeler ve başarılar elde etmek için kararlılıkla çalışmaktadır.